Сторінки

Зниклі архітектурні гіпсові скульптури Бобринеччини

У часи сталінського правління символами «гіпсового соціалізму» називали небачені ніде у світі "пам'ятки історії та культури", призначені, в основному, для парків. Бронзи та інших міцних матеріалів не вистачало навіть на монументи вождям, тож у хід пішов гіпс. Гіпсові скульптури "героїчно" витримували примхи природи понад 20 років.
Комплексний благоустрій відбувався і в нашому місті. Так на перехресті вулиць Каштанова-Незалежності стояла красива архітектурна споруда  жінки, яка тримала на плечі маля, а воно піднявши високо до неба рученята запускало в гору голуба миру (фото). Навколо росли зелені насадження та майоріли яскраві квіти.
 У 1961-1962 роках бобринецьке професійно-технічне училище було визнане в числі кращих училищ країни для підготовки кадрів сільського господарства Куби. Кубинська молодь брала активну участь в виконанні громадсько-корисних робіт училища і району. На згадку про своє перебування молодь посадила алею дружби у міському парк, де згодом зявилася скульптура оленя, який розсипався десь наприкінці 1980-х років.
Всі учні СШ ім. 40-річчя Піонерії пам’ятають скульптуру на подвір’ї школи. Це було улюблене місце дітей, де вони збиралися на перервах, вели розмови та призначали побачення.













1 жовтня 1957 року  в місті відбулося відкриття Будинку піонерів (колишня синагога), на подвір’ї якого стояв пам’ятник воїнам-визволителям, юнакові з гвинтівкою в руках та відважній дівчині. Памятаю, що наприкінці 1970-х років від пам’ятника залишився лише постамент.
Довгий час парк ім.М Кропивницького прикрашала скульптура колгоспниці, що тримала в руках пшеничне колосся та символізувала хлібне багатство краю, працьовитість і добробут людей.
Ці, можливо й не модернового зразка, скульптури людей і тварин були своєрідною прикрасою міста 1950-1970рр. Як написав Ю. Матівос: « Мистецтво не найвищого ґатунку, але загальну сірість кам'яного нагромадження трохи розбавляло. Головне - на все це знаходилися кошти, хтось про місто хоч трохи дбав».
Оптимістично  вірю, настане мирний час, коли наше місто Бобринець будуть називати найгарнішим ландшафтно-архітектурним  комплексом  України.                                                       

Немає коментарів:

Дописати коментар